Jeśli jesteś rodzicem, zapewne zdajesz sobie sprawę z zagrożeń, jakie wiążą się z posiadaniem przez nastolatków własnych telefonów. Niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że 82% rodziców uważa, że telefony komórkowe stanowią zagrożenie dla dobrego samopoczucia nastolatków. Jednak danie dziecku telefonu może być przydatne w nagłych wypadkach lub w razie konieczności skontaktowania się z Tobą, gdy jest w szkole lub na treningu. Oto kilka wskazówek, kiedy i jaki typ telefonu jest najlepszy dla Twojego dziecka:

Czynniki do rozważenia

 • Wiek – dzieci w różnym wieku będą miały różne potrzeby. Dotyczy to zwłaszcza wyboru rodzaju telefonu. Kiedy dziecko osiągnie określone etapy rozwoju, jest gotowe na telefon komórkowy.
 • Zaangażowanie rodziców – Zaangażowanie rodziców w życie dziecka jest najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, czy dziecko jest gotowe na telefon i jaki typ telefonu kupić. Jeśli Twoje dziecko bardzo chce mieć telefon, ale wiesz, że nie będziesz w stanie – lub nie będziesz chciał – nadzorować jego używania, najlepiej powiedz „nie”.
 • Rodzaje telefonów dla dzieci – Jeśli dziecko jest już na tyle duże, by mieć własny telefon, trzeba zdecydować, jaki typ telefonu mu kupić. Istnieje wiele różnych typów telefonów dla dzieci. Można znaleźć przyjazne dzieciom telefony z klapką, podstawowe telefony z ekranem dotykowym oraz smartfony dla dzieci.
 • Oprogramowanie do monitorowania telefonu – Jeśli kupisz dziecku smartfon, możesz rozważyć użycie oprogramowania do monitorowania telefonu, aby mieć oko na to, co robi.

Kiedy kupić dziecku telefon?

Telefon dla 12-latka

12-letnie dzieci są wystarczająco dorosłe, by posiadać własny telefon. Dzięki niemu będą mogły wzywać pomocy. Mogą jednak nie być wystarczająco dojrzałe, by poradzić sobie ze wszystkimi obowiązkami, jakie wiążą się z posiadaniem telefonu komórkowego.

Telefon dla 16-latka

Dzieci 16-letnie mogą chcieć mieć własny telefon z powodów towarzyskich. Rodzice powinni monitorować korzystanie z telefonu przez dzieci, aby upewnić się, że nie przeszkadza im to w nauce.

Rodzaje telefonów dla dzieci

 • Podstawowe telefony z klapką – są to bardzo podstawowe telefony. Nie mają zbyt wielu funkcji, ale można z nich dzwonić na numery alarmowe i są wytrzymałe na wypadek upadku.
 • Podstawowe telefony z ekranem dotykowym – te telefony mają ekran dotykowy i podstawowe funkcje, takie jak kalkulator i budzik.
 • Smartfony dla dzieci – są to w pełni funkcjonalne smartfony, które mają takie same możliwości jak smartfony dla dorosłych. Jeśli kupisz dziecku smartfon, zalecane jest użycie oprogramowania do monitorowania telefonu, aby mieć oko na to, co robi.

Na co powinieneś zwrócić uwagę, kupując telefon dla dziecka

 • Aparat – aparat w telefonie dla dziecka jest zaprojektowany tak, aby był łatwy w użyciu, ale należy się upewnić, że ma on ograniczoną funkcjonalność, aby dziecko nie robiło nieodpowiednich zdjęć. – Korzystanie z Internetu – w telefonie dziecka można ustawić korzystanie z Internetu w taki sposób
 • aby dozwolona była tylko określona ilość danych na miesiąc. Pomoże to ograniczyć ilość czasu spędzanego przez dziecko na telefonie.
 • Żywotność baterii – większość telefonów dla dzieci ma krótszą żywotność baterii niż telefon dla dorosłych. Należy się upewnić, że kupowany telefon ma baterię wystarczającą do całodziennego korzystania przez dziecko.
 • Trwałość – należy upewnić się, że kupowany telefon jest odporny na traktowanie, jakiemu poddawane są rzeczy dzieci.
 • Gniazdo słuchawkowe – jeśli dziecko ma zamiar używać telefonu do odtwarzania multimediów (muzyki lub filmów), należy upewnić się, że ma on gniazdo słuchawkowe.
 • Ochrona ekranu – warto po zakupie telefonu zadbać o zabezpieczenie ekranu szkłem hartowanym bądź folią.

Jest wiele rzeczy, które należy rozważyć, gdy dziecko jest gotowe na własny telefon. Chcesz się upewnić, że kupisz mu telefon odpowiedni do jego potrzeb. Gdy dziecko jest gotowe na własny telefon, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Chcesz mieć pewność, że kupisz mu telefon odpowiedni do jego potrzeb. Należy także zadbać o jego odpowiednią konfigurację, aby w pełni wykorzystać jego możliwości.

Leave A Comment

Recommended Posts

Technologia

ComTrade.pl – Twoje centrum rozwiązań IT

ComTrade.pl to wiodąca firma zajmująca się rozwiązaniami IT dla biznesu. Od ponad 25 lat specjalizujemy się w tworzeniu oprogramowania i systemów, które ułatwiają zarządzanie i rozwój przedsiębiorstw. Nasze rozwiązania dopasowujemy do indywidualnych potrzeb klientów, dzięki czemu możemy zapewnić najwyższą jakość usług. W […]